Jun, 27 2024   |   Plakáty

Jak vybrat ideální plakát do ložnice? Praktický průvodce

Cornelia

Vítejte v našem praktickém průvodci výběrem ideálního plakátu do ložnice! Vaše ložnice je vaše svatyně, osobní prostor, kde relaxujete a vyjadřujete se. Plakáty jsou skvělým způsobem, jak dodat místnosti osobitost a styl, aniž byste museli provádět trvalé změny.

Jak vybrat správný plakát? Určete si styl a téma

Pokud jde o výzdobu ložnice pomocí plakátů, prvním krokem je určení vašeho osobního stylu a tématu. To je zásadní, protože plakát, který si vyberete, by měl ladit s vaší celkovou estetikou a měl by vám zajistit, abyste se ve svém prostoru cítili pohodlně a spokojeně.

Zvažte, jakou atmosféru chcete, aby vaše ložnice měla. Láká vás elegantní, moderní design, nebo dáváte přednost něčemu více vintage a nostalgickému? Možná vám více vyhovuje eklektická směs barev a vzorů v bohémském stylu. Určení vašeho stylu vám pomůže zúžit výběr a ujistit se, že váš plakát podtrhne celkový vzhled místnosti.

 • Moderní styl - pro milovníky čistých linií a minimalistických dekorací mohou být skvělou volbou moderní plakáty s abstraktním uměním, geometrickými tvary nebo jednobarevnými paletami. Tyto plakáty často používají výrazné tvary a minimalistické barvy, které vytvářejí sofistikovaný a strukturovaný vzhled.
 • Vintage styl - pokud se přikláníte k vintage estetice, zvažte plakáty zobrazující retro reklamy, klasické filmové plakáty nebo staré cestovní plakáty. Tyto kousky mohou vaší ložnici dodat nádech nostalgie a kouzla, díky čemuž bude působit hřejivě a příjemně.
 • Bohémský styl - pro uvolněnější a eklektičtější atmosféru mohou plakáty v bohémském stylu, které zobrazují živé barvy, složité vzory a vzory inspirované přírodou, vnést do vašeho prostoru pocit kreativity a pohodlí. Přemýšlejte o mandalách, květinových vzorech a dokonce i o inspirativních citátech s uměleckým písmem.

Jakmile si určíte svůj styl, je třeba zvolit téma. Téma může pomoci vytvořit ucelený vzhled a spojit všechny prvky místnosti dohromady. Zde je několik oblíbených motivů, které stojí za zvážení:

 • Plakáty zobrazující botanickou grafiku, krajinu nebo divokou přírodu mohou do ložnice vnést pocit klidu a pobytu venku.
 • Abstraktní plakáty s výraznými barvami a tvary mohou pokoji dodat nádech moderní sofistikovanosti.
 • Inspirativní citáty a pozitivní afirmace mohou sloužit jako každodenní připomenutí, abyste zůstali motivovaní a soustředění.
 • Plakáty, které odrážejí vaše zájmy v oblasti hudby, filmů nebo cestování, mohou prezentovat vaši osobnost a vášně.

Po výběru tématu je důležité zajistit, aby plakáty měly jednotný vzhled. To neznamená, že všechny plakáty musí být identické, ale měly by se vzájemně doplňovat, pokud jde o barvy, styl a téma. Pokud si například zvolíte téma přírody, můžete zkombinovat plakát zobrazující klidný les s jiným, který zobrazuje uklidňující scénu oceánu, oba v podobných barevných tónech.

Jak zavěsit plakáty do ložnice - zvažte velikost a prostor

Výběr správné velikosti plakátu je klíčem k tomu, aby se do ložnice dobře hodil a doplňoval ostatní prvky v místnosti. Zde je několik praktických tipů, jak při výběru plakátu zohlednit jeho velikost a prostor.

 • Změřte prostor na stěně - před nákupem plakátu je důležité změřit prostor na stěně, kam jej plánujete pověsit. Pomocí svinovacího metru určete výšku a šířku plochy. Získáte tak jasnou představu o maximálních rozměrech plakátu, aniž by zahltil prostor.
  plakát do ložnice
 • Výběr správné velikosti - volba mezi jedním velkým plakátem a koláží menších plakátů závisí na osobních preferencích a dostupném prostoru:
  • Velký plakát může v ložnici sloužit jako výrazný ústřední bod. Je ideální pro velké prázdné stěny, kde může vyniknout, aniž by konkuroval ostatním designovým prvkům. Velké plakáty se dobře vyjímají nad postelemi, psacími stoly nebo komodami a představují výrazný dekorativní prvek.
  • Pokud dáváte přednost rozmanitosti nebo chcete zobrazit více motivů, je skvělou volbou koláž z menších plakátů. Tento přístup vám umožní kombinovat různé vzory a vytvářet individuální stěnu galerie. Menší plakáty jsou ideální pro vyplnění nepohodlných prostor, jako jsou úzké stěny nebo plochy nad nábytkem, kam by se velký plakát nevešel.

Jak kombinovat plakáty s dalším vybavením ložnice

Je důležité zvážit, jak bude plakát působit na ostatní prvky v ložnici. Zde je několik tipů, jak dosáhnout rovnováhy:

 • Umístění nábytku - ujistěte se, že velikost plakátu odpovídá okolnímu nábytku. Například velký plakát by neměl přehlušit malý noční stolek nebo psací stůl. Naopak malý plakát může vypadat ztraceně nad manželskou postelí.
 • Využití prostoru na stěnách - vyhněte se zahlcení stěn příliš velkým množstvím plakátů nebo příliš velkými předměty. Kolem plakátů ponechte trochu místa, aby místnost nepůsobila stísněně.
 • Symetrie a zarovnání - při věšení více plakátů dbejte na symetrii a zarovnání. Plakáty uspořádané v rovné linii nebo mřížce mohou působit harmonicky a uspořádaně. Případně asymetrické uspořádání může dodat dynamický a kreativní nádech.

Plakáty na stěnu ložnice - sladění barev

Barva hraje klíčovou roli při vytváření nálady a atmosféry v ložnici. Výběrem plakátů ve správných barvách můžete vylepšit stávající výzdobu místnosti a vytvořit harmonické prostředí.

Vaše ložnice by měla být místem, kde se budete cítit uvolněně a pohodlně. K dosažení tohoto pocitu klidu je nezbytná harmonie barev. Při výběru plakátu zvažte, jak budou jeho barvy ladit s barevným laděním místnosti. Díky harmonickým barvám může prostor působit soudržněji a příjemněji.

Chcete-li se ujistit, že plakát odpovídá vašemu současnému interiéru, věnujte pozornost dominantním barvám v ložnici. To zahrnuje barvy stěn, nábytku, ložního prádla a dalších dekorací. Vybírejte plakáty v barvách, které s těmito odstíny ladí nebo je doplňují. Pokud má váš pokoj například neutrální barevnou paletu, bude se k němu skvěle hodit plakát v jemných, tlumených barvách. Naopak, pokud je váš pokoj živý a pestrý, můžete se rozhodnout pro plakát s výraznými a jasnými odstíny.

Plakáty v ložnici - důraz na kvalitu a materiály

Kvalita a materiály plakátu jsou stejně důležité jako design a barva. Investice do kvalitních plakátů zajistí, že budou vypadat skvěle a vydrží déle, čímž zajistí trvalou krásu ložnice.

Plakáty se vyrábějí z různých materiálů, z nichž každý má své vlastnosti a výhody:

 • Papírové plakáty - nejoblíbenější a nejlevnější možnost. Papírové plakáty jsou lehké a snadno se rámují. Hledejte kvalitní papír s dobrou gramáží, který zajistí trvanlivost.
 • Plátno - nabízí exkluzivnější vzhled a styl. Plakáty na plátně jsou často odolnější a lze je natáhnout na dřevěný rám.

Proč investovat do kvalitních plakátů?

Kvalitní plakáty nejen lépe vypadají, ale také déle vydrží. Levné, nekvalitní výtisky mohou rychle vyblednout a přesně neodrážejí detaily návrhu. Investice do kvalitně zpracovaného plakátu zajistí živé barvy, ostré detaily a delší životnost, takže se stane hodnotným doplňkem vašeho interiéru.

plakát do ložnice

Kam pověsit plakáty na stěnu ložnice?

Umístění plakátů a přidání osobních prvků může výrazně ovlivnit celkový vzhled ložnice. Výběr správného umístění plakátů je zásadní pro maximalizaci jejich vizuálního účinku. Zvažte následující umístění:

 • Nad postelí - to je klasické místo pro plakát. Působí jako ústřední bod a může ukotvit postel jako středobod místnosti.
 • Nad nábytkem - zavěšení plakátů nad komody, psací stoly nebo noční stolky může vytvořit vyvážený a ucelený vzhled. Ujistěte se, že velikost plakátu je úměrná nábytku pod ním.
 • Využijte velké prázdné stěny k vystavení galerie plakátů. To může přidat vizuální zajímavost a vyplnit prostor, aniž by byl přeplněný.
 • Umístění plakátů v blízkosti oken nebo svítidel může zvýraznit jejich barvy a detaily, takže více vyniknou.

Použití rámečků a dalších doplňků pro zlepšení vzhledu

Zarámování plakátů může zlepšit jejich vzhled a ochránit je před poškozením. Zvažte následující možnosti:

 • Použití rámů - ve stejném stylu a barvě může vytvořit ucelený a rafinovaný vzhled.
 • Eklektické rámečky - míchání různých stylů a barev rámečků může dodat aranžmá umělecký a eklektický dojem.
 • Závěsné doplňky - k zavěšení plakátů bez poškození stěn použijte ozdobné háčky, svorky nebo lepicí pásky. Tyto doplňky mohou také přispět k celkové estetice.

Výběr dokonalého plakátu do ložnice vyžaduje určení stylu a tématu, zvážení velikosti a dostupného prostoru, sladění barev se stávajícím dekorem, investici do kvalitních materiálů a strategické umístění a personalizaci plakátů. Dodržováním těchto tipů můžete svou ložnici proměnit v personalizované a vizuálně přitažlivé útočiště, které odráží váš jedinečný vkus a zájmy.